• Pes 2015 mi? Fifa 2015 mi?

  Her yıl olduğu gibi oyun severlerin sabırsızlıkla beklediği bu oyunlar ile ilgili derin bir analizi sizler için gerçekleştirdik.Zevkle okumanız dileğiyle.
  fif2015 ps
  Pes 2015 yeni  FOX ENGİNE  grafik motoruyla karşımıza çıkıyor Fifa ise İGNİTE  ENGİNE motoru ve  inanılmaz  görsellerle  karşımızda.Fifa daha çok stadlara ve lisanslara önem veriyor,Pes ise oyuncular  ve yapay zekaya.İki  oyundada bazı  yenilikler var incelememize başlayalım.
  İnceleme Konuları:
  a)sistem gereksinimleri
  b)oyun puanları
  c)yenilikler
  d)lisanslar
  e)stadyumlar
  f)oyuncu karşılaştırmaları
  g)oyun içi görüntüler

  A.SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

  FİFA 15:
        Minimum Sistem Özellikleri

  *İşletim Sistemi: Windows Vista/7/8/8.1 – 64-Bit
  *İşlemci: Intel Q6600 Core2 Quad @ 2.4Ghz (or AMD Phenom 7950 Quad-Core, AMD Athlon II X4 620 equivalent)
  *RAM: 4GB
  *Boş Hard Disk Alanı: 13.0 GB
  *Ekran Kartı: ATI Radeon HD 5770, NVIDIA GTX 650
  *DirectX: 11.0

       Tavsiye Edilen Sistem Özellikleri
  *İşletim Sistemi: Windows V/7/8/8.1 – 64-Bit
  *İşlemci: Intel i5-2550K @ 3.40GHz (or AMD FX-6350 Six-Core equivalent)
  *RAM: 8GB
  *Boş Hard Disk Alanı: 13.0 GB
  *Ekran Kartı: ATI Radeon HD 6870, NVIDIA GTX 460
  *DirectX: 11.0

  PES15:

  Minimum Sistem Gereksinimleri:

  İşletim Sistemi :Win XP 32 ya da daha üst bir versiyon
  İşlemci :Core 2 Quad Q6600 2.4GHz ya da Phenom 9750 Quad-Core
  RAM : 2 GB
  Gerekli Boş Harddisk Alanı : 10 GB
  Ekran kartı :GeForce GTX 650 1GB ya da Radeon HD 5770 512MB(+512MB)
  DirectX :DX 9

  Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:

  İşletim Sistemi :Win 7 64 ya da daha üst bir versiyon
  İşlemci :Core i7-920 Quad 2.67GHz ya da FX-8100
  RAM : 4 GB
  Gerekli Boş Harddisk Alanı : 10 GB
  Ekran kartı :GeForce GTX 460 ya da Radeon HD 6870(+1024MB)
  DirectX :DX 9

  B.OYUN PUANLARI

  PES 2015:

  Yayınlanan incelemelere baktığımızda bir çok editör oyun için serinin en iyisi başlığını atmış durumdalar. Bu kadar ileriye gitmemiş olan incelemeler ise geçen sene ki oyundan kat be kat daha iyi bir oyunla karşı karşıya olduklarının altını çizmiş durumdalar. Oyunun ilk inceleme puanlarına baktığımızda ise şunları görüyoruz:

  • Eurogamer – 9/10
  • God is a Geek – 9/10
  • Playstation Universe  – 9/10
  • Gamespot – 8/10
  • XGN – 7.5/10
  • Videogamer – 8/10
  • Metro GameCentral – 8/10

   FİFA 2015:

  EA Kanada tarafından geliştirilen ve EA Sports tarafından dağıtımı üstlenilen futbol oyunu FIFA 15’in ilk inceleme puanları geldi.

  • Gamespot – 8
  • IGN – 8.3
  • Eurogamer – 7
  • Game Informer -9.25
  • CVG – 9
  • God is a Geek – 8
  • Bleacher Report – 9.1
  • Covering the Spread – 8
  • Digital Spy – 4/5
  • SportsKeeda – 8.5
  • Eurogamer.de – 9/10
  • TSA – 9
  • Videogamer – 7
  • GamesRadar 4.5/5

  C.YENİLİKLER:

  FİFA 15:
  2014 FIFA World Cup’ta olduğu için FIFA 15’te yer alacağına kesin gözüyle bakılan kornerlerdeki taktik ekranı oyuna eklenmiş. Artık kornerlerde oyuncuları ön-arka direğe ve çizgiden koşturma imkanlarının yanında kaleciye yakın olmalarını sağlayabiliyoruz. Bu sayede kornerlerdeki pozisyon çeşitliliği de artmış.

  – FIFA’ya yıllar önce gelen çarpışma sistemi harika işlere gebe olsa da birçok sorunu beraberinde getirmişti. Bunlardan en göze çarpanıysa bariz faullerin oyun tarafından algılanmamasıydı. Bu sorun FIFA 15 ile birlikte büyük oranda kalkmış. Oyuncuların birbirine çarpması, bir oyuncunun başka bir oyuncuyu alıp başka diyarlara götürmesi gibi durumlarda hakem düdüğü çalmaktan korkmuyor. Yine abuk subuk olaylar yaşansa da minimal düzeyde olduklarını söyleyebilirim.

  – Havadan pas atmayı seven bir oyuncu olarak şikayetçi olduğum noktalardan biri giderilmiş. Önceki FIFA’larda havadan pas attığınızda top yeteri kadar havadan gitmediği için aradaki oyuncu topa müdahale edebiliyordu. Bu seneyse oyuncu pas atacağı adamla arasında rakip oyuncu olduğunu fark ettiğinde topu olabildiğince kaldırıyor.

  – EA her ne kadar forma çekme gibi futbolun içinde olan bir şeyi FIFA’ya eklese de fauller konusunda bu uygulama sıkıntılıydı. Örnek olarak kaleciyle karşı karşıya olan birinin formasını arkadan çektiğinizde sonucun faul olmayacağını bilerek formayı rahatlıkla çekebiliyordunuz. FIFA 15’teyse bu denemenin sonucu yüksek ihtimalle kırmızı kart olacaktır. Geliştirici ekip formaların da hisleri olduğunu düşünerek doğru bir adım atmış.

  – Şampiyonlar Ligi finalindesiniz. Dakika 85 ve 1-0 geridesiniz. Takımınızı tamamen hücüma yöneltmek istemenize rağmen bunu yapamıyorsunuz, daha doğrusu yapamıyordunuz. FIFA 15 ile birlikte bu sorun artık tarihe karışmış. “Ultra defans – defans – atak – ultra atak” tercihlerinin arasına iki adet daha fonksiyon eklenmiş. ‘All Out Attack’ sayesinde tüm oyuncularınızı hücuma yöneltebilir, ‘Park the Bus’ sayesinde etten duvar örebilirsiniz. Bu yeni eklemeler sayesinde maçın son saniyeleri çok daha gerçekçi geçiyor.

  – Yazının başında bahsettiğim rekabetin faydalarını FIFA serisinin yeni versiyonunda görebiliyoruz. PES’in birkaç yıl önce getirdiği duran toplarda pas isteyen oyuncuyu kontrol etme özelliği FIFA 15’te de yer alıyor. Taç, korner, serbest vuruş gibi duran toplarda istediğiniz oyuncuyu kontrol etme imkanına sahipsiniz. Özellikle taçlardaki top kayıplarını büyük ölçüde azaltmış bu durum.

  – FIFA 14 ile yeni nesle taşınan seri, animasyonlar anlamında büyük farklar göstermişti. Serideki gelişim FIFA 15’te aynı derecede artmış. Yeni animasyonlarla birlikte oyuncuların pozisyona göre doğal tepki vermeleri de sağlanmış. Örneğin pas yeteneği yüksek olan bir oyuncu eğer uygun pozisyondaysa topuk pasıyla jeneriklik bir hareket ortaya koyabilir veya kontrolü iyi bir oyuncu arkasına gelen topu almak için ayağını arkaya doğru uzatabilir. Bu tip animasyonlar oyundaki doğallığı oldukça yukarılara taşımış.

  PES 2015:
       Son yıllarda FIFA serisinin karşısında zor dönemler geçiren PES, yeni sezon oyunuyla birlikte eski günlere dönmek istiyor. Yeni bir yapımcı tarafından geliştirilen PES 2015, ilk detaylarıyla karşımıza çıktı.

  Yayınlanan bilgilerde Konami, oyunun çıkacağı platformları net olarak paylaşmadı. Konami’nin basın metninde PES 2015’in platformları olarak, PS4, Xbox One ve ‘diğer platformlar’ gösterildi.
  Yenilenmiş oynanış sistemi ve daha duyarlı kontrollerle gelecek olan PES 2015, serinin beğenilen oyun modu Master League’i de Online tabana taşıyacak. Yapılan açıklamalara göre Master League Online’da Konami, gerçek parayla bazı sanal ürünler de satacak. Görünüşe göre bu modla birlikte firma, Fifa Ultimate Team’e rakip olmak istiyor.

  Bunların haricinde Pro Evolution Soccer 2015’in yeni bir şut sistemini içereceği belirtilmiş. Daha kontrollü şutlar çekmenizi sağlayacak olan bu sistemde, sınırsızçeşitliliğin olacağı söyleniyor. Ayrıca yeni oyunla birlikte Konami, bire bir mücadele sistemiyle son pas sistemini de yeniliyor. Ek olarak oyunda defans sistemi ve yakın kontrol sistemi de gözden geçirilmiş.

  Oynanış açısından seriye birçok yenilik kazandıracak olan PES 2015’te tepki süresinin azaltıldığı belirtiliyor. Yani zaten FIFA’ya nazaran daha hızlı bir oynanış temeline sahip olan oynanış hızı, PES 2015’le birlikte daha da arttırılıyor. Oyunun öne çıkan diğer yenilikleri şöyle,

  – ‘Full Pitch AI’ Sistemi: Bu sistemle birlikte yapay zeka sadece sahanın ekrana yansıtılan bölümünü değil, tamamını kullanmaya başlayacak. Dolayısıyla bilgisayara karşı oynarken daha mantıklı hareket eden rakiplerin haricinde, kendi takımınızda da size daha iyi uyum sağlayan oyuncular görebileceksiniz.

  – Daha Gerçekçi Oyun: 1000’den fazla futbolcunun oyundaki modellemesi yenilenirken, PES serisine yepyeni animasyonlar eklendi. Ayrıca tribün atmosferinde de düzenlemeler yapıldı. Tribünlerin maça etkisinin daha yoğun olacağı belirtiliyor.

  – PES ID ve ‘Balance of Play’ Sistemi: Bu sistemlerle birlikte takımlar güncel olarak gerçeğe yakın güçlerinde kalacaklar. İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Brezilya liglerinde takım kadroları, transferler ve oyuncu performansları her hafta güncellenecek.

  D.LİSANSLAR:
  Pes serisinin Fifaya göre en büyük eksiği yıllardır olduğu gibi yine lisans sorunu bu durumu düzeltmek için çeşitli yamalar yapılsada Fifa lisans bakımından Pesten önde görünüyor Pes 2015 te yine önemli olan özellik ise Uefa Şampiyonlar Ligi,Avrupa Ligi,Afrika Şampiyonlar Ligi,Copa Santander Libertadores(Güney Amerika Kupası),ve Copa Sudamericana(Avrupa Ligi ile eşdeğer )gibi turnuvaların lisansı olması.Fifada ise birçok ligin lisansı olması ve Spor Toto Süper Ligin lisanslı olarak bulunmasıda başka bir artı özellik.İki oyundaki Lisanslı lig,takım ve turnuvaları inceleyelim.

  FİFA 2015:

  AVUSTRALYA A LİGİ
  SUUDİ ARABİSTAN LİGİ
  GÜNEY KORE LİGİ
  AVUSTURYA BUNDESLİGA
  BELÇİKA PREMİER LİGİ
  DANİMARKA SÜPER LİGİ
  İNGİLTERE PREMİER LİGİ
  İNGİLTERE CHAMPİONSHİP
  İNGİLTERE 2.LİGİ
  İNGİLTERE3.LİGİ
  FRANSA LİGUE 1
  FRANSA LİGUE 2
  ALMANYA BUNDESLİGA
  ALMANYA 2.BUNDESLİGA
  İTALYA SERİE A
  İTALYA SERİE B(3 TAKIM LİSANSLI)
  HOLLANDA EREDİVİSİE
  NORVEÇ LİGİ
  POLONYA LİGİ
  PORTEKİZ LİGİ
  İRLANDA PREMİER LİGİ
  İSKOÇYA PREMİER LİGİ
  İSPANYA LA LİGA
  İSPANYA 2.LİGİ
  İSVEÇ LİGİ
  İSVİÇRE LİGİ
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  MEKSİKA LİGİ
  ABD MLS
  ARJANTİN LİGİ(BAZI TAKIMLAR LİSANSLI)
  ŞİLİ  LİGİ
  KOLOMBİYA LİGİ
  LİGİ BULUNMAYAN TAKIMLAR:
  CLASSİC XI(ESKİ OYUNCULARDAN KURULU KARMA)
  SHAKTAR DONETSK
  KAİZER CHEFS
  MLS ALL STARS
  OLYMPİAKOS
  ORLANDO PİRATES
  PANATHİNAİKOS
  PAOK
  RANGERS
  WORLD XI(ŞİMDİKİ YILDIZLARDAN KURULU KARMA)
  MİLLİ TAKIMLAR:
  ARJANTİN
  AVUSTRALYA
  AVUSTURYA
  BELÇİKA(LİSANSSIZ)
  BOLİVYA(LİSANSSIZ)
  BREZİLYA
  BULGARİSTAN(LİSANSSIZ)
  KAMERUN(LİSANSSIZ)
  ŞİLİ(LİSANSSIZ)
  KOLOMBİYA(LİSANSSIZ)
  FİLDİŞİ SAHİLİ(LİSANSSIZ)
  ÇEK CUMHURİYETİ
  DANİMARKA
  EKVADOR(LİSANSSIZ)
  MISIR(LİSANSSIZ)
  İNGİLTERE
  FİNLANDİYA(LİSANSSIZ)
  FRANSA
  ALMANYA
  YUNANİSTAN
  MACARİSTAN(LİSANSSIZ)
  HİNDİSTAN(LİSANSSIZ)
  İRLANDA
  İTALYA
  GÜNEY KORE
  MEKSİKA
  HOLLANDA
  YENİ  ZELANDA(LİSANSSIZ)
  KUZEY İRLANDA
  NORVEÇ
  PARAGUAY(LİSANSSIZ)
  PERU(LİSANSSIZ)
  POLONYA
  PORTEKİZ(LİSANSSIZ)
  ROMANYA(LİSANSSIZ)
  RUSYA(LİSANSSIZ)
  İSKOÇYA
  SLOVENYA(LİSANSSIZ)
  GÜNEY AFRİKA(LİSANSSIZ)
  İSPANYA
  İSVEÇ
  İSVİÇRE(LİSANSSIZ)
  TÜRKİYE
  ABD
  URUGUAY(LİSANSSIZ)
  VENEZUELA(LİSANSSIZ)
  GALLER

  PES 2015:

  İNGİLTERE PREMİER LİGİ(SADECE MANCHESTER UNİTED LİSANSLI)
  LİGUE1
  LİGUE2
  SERİE A
  SERİE B(TÜM TAKIMLAR LİSANSSIZ)
  HOLLANDA LİGİ
  LA LİGA
  İSPANYA 2.LİGİ
  PORTEKİZ LİGİ(3 TAKIM LİSANSLI)
  BREZİLYA LİGİ
  ARJANTİN LİGİ
  LİGİ BULUNMAYAN TAKIMLAR:
  ANDERLECHT
  STANDART LİEGE
  AEL LİMASSOL
  APOEL
  AALBORG
  COPENHAGEN
  BAYERN MÜNİH
  BAYER LEVERKUSEN
  SCHALKE 04
  OLYMPİACOS
  PANATHİNAİKOS
  CSKA  MOSKOVA
  ZENİT
  GRASHOPPERS
  GALATASARAY
  SHAKTAR DONETS

  MİLLİ TAKIMLAR:

  AVUSTURYA
  BELÇİKA
  BOSNA HERSEK(LİSANSSIZ)
  BULGARİSTAN
  HIRVATİSTAN(LİSANSSIZ)
  ÇEK CUMHURİYETİ(LİSANSSIZ)
  DANİMARKA
  İNGİLTERE
  FİNLANDİYA
  FRANSA
  ALMANYA
  YUNANİSTAN
  MACARİSTAN
  İRLANDA
  İSRAİL
  İTALYA
  KARADAĞ(LİSANSSIZ)
  HOLLANDA
  KUZEY İRLANDA(LİSANSSIZ)
  NORVEÇ
  POLONYA
  PORTEKİZ
  ROMANYA
  RUSYA
  İSKOÇYA
  SIRBİSTAN
  SLOVAKYA(LİSANSSIZ)
  SLOVENYA
  İSPANYA
  İSVEÇ
  İSVİÇRE
  TÜRKİYE(LİSANSSIZ)
  UKRAYNA(LİSANSSIZ)
  GALLER(LİSANSSIZ)
  CEZAYİR(LİSANSSIZ)
  BURKİNA FASO(LİSANSSIZ)
  KAMERUN
  FİLDİŞİ SAHİLİ
  MISIR
  GANA(LİSANSSIZ)
  GİNE(LİSANSSIZ)
  MALİ(LİSANSSIZ)
  FAS
  NİJERYA(LİSANSSIZ)
  SENEGAL(LİSANSSIZ)
  GÜNEY AFRİKA
  TUNUS(LİSANSSIZ)
  ZAMBİYA(LİSANSSIZ)
  KOSTA RİKA
  HONDURAS(LİSANSSIZ)
  JAMAİKA(LİSANSSIZ)
  MEKSİKA(LİSANSSIZ)
  PANAMA(LİSANSSIZ)
  ABD(LİSANSSIZ)
  ARJANTİN
  BOLİVYA
  BREZİLYA
  ŞİLİ
  KOLOMBİYA
  EKVADOR(LİSANSSIZ)
  PARAGUAY(LİSANSSIZ)
  PERU
  URUGUAY
  VENEZUELA(LİSANSSIZ)
  AVUSTRALYA
  ÇİN(LİSANSSIZ)
  İRAN(LİSANSSIZ)
  IRAK(LİSANSSIZ)
  JAPONYA(LİSANSSIZ)
  ÜRDÜN(LİSANSSIZ)
  KUVEYT(LİSANSSIZ)
  LÜBNAN(LİSANSSIZ)
  KUZEY KORE(LİSANSSIZ)
  UMMAN(LİSANSSIZ)
  KATAR(LİSANSSIZ)
  SUUDİ ARABİSTAN(LİSANSSIZ)
  GÜNEY KORE(LİSANSSIZ)
  TAYLAND(LİSANSSIZ)
  BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ(LİSANSSIZ)
  ÖZBEKİSTAN(LİSANSSIZ)
  YENİ ZELANDA

  E.STADYUMLAR:

  FİFA 15:
  İNGİLTERE PREMİER LİGİ TÜM STADLARI LİSANSLI
  LA BOMBONERA STADYUMU
  BC PLACE STADYUMU
  PARC DES PRİNCES STADYUMU
  STADE DE GERLAND
  ALLİANZ ARENA
  İMTECH ARENA
  OLYMPİASTADİON
  SİGNAL İDUNA PARK
  VELTİNS ARENA
  JUVENTUS STADİUM
  SAN SİRO-GİUSEPPE MEAZZA
  STADİO OLİMPİCO
  ESTADİO AZTECA
  AMSTERDAM ARENA
  KİNG FAHD İNTERNATİONAL STADİUM
  CAMP NOU
  VİCENTE CALDERON
  MESTALLA
  SANTİAGO BERNABEU

  PES15:

  OLYMPİASTADİON
  ALLİANZ ARENA
  VARŞOVA STADYUMU
  OLD TRAFFORD
  SAN SİRO-GİUSEPPE MEAZZA
  JUVENTUS STADİUM
  URBANO CALDEİRA

  F.OYUNCU KARŞILAŞTIRMALARI:
  Adsız-1

  2

  G.OYUN İÇİ GÖRÜNTÜLER:
  FİFA15:
  3
  Pes2015:
  4

  Pes 2015 ile Fifa 2015 karşılaştırmamızın sonuna geldik.Bu iki oyunun ezeli rekabetinde tüm detayları karşılaştırdık hangi oyun daha iyi kararını size bırakıyoruz..

  Anılcan MELİN

  Categories: Oyun

  Etiketler: , , , ,

  2 thoughts on “Pes 2015 mi? Fifa 2015 mi?

  • Oguzhan Elmas dedi ki:

   güzel bir makale olmuş iki oyun hakkında bilgisi olmayanlar bu yazıyı okuyarak bilgilenebilir iki oyunu da henüz oynamadım fakat Pes görüntü acısından daha iyi gibi geliyor bana bu makaleyi yayınladığınız için teşekkürler.

  • Erkan Erkul dedi ki:

   Öncelikle makaleyi hazırlayan arkadaşı kutluyorum,güzel bir çalışma gerçekleştirmiş.
   PES serisinin amacı öncelikle oyuncu özellikleri ve stadyum,FİFA serisinin ise lig ve takımların Lisansını veya oyun içi efektleri daha önde tutmaktır.İki oyunda farklı anlamda değerlendirilmeli bence..
   Bana göre Fifa şu an daha üstün bir durumda,piyasa olarak daha avantajı yüksek Türkiye ve birkaç ülke dışında PES oynayan ülke neredeyse hiç yok denilecek kadar az ! Fifa her zaman global bir oyun olmayı başarıyor.
   2015 yılının kazananı FİFA olmuştur. ( Kişisel Görüşüm )

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir